Smutne wieści

W związku z poruszającymi materiałami ilustrowanymi zdjęciami martwych ptaków w sieciach ornitologicznych, jakie pojawiły się w mediach i na forach internetowych, pragniemy oświadczyć, co następuje:

Sieci ornitologiczne z martwymi ptakami w okolicy Darłowa NIE NALEŻĄ do programu badawczego Akcja Bałtycka, prowadzonego przez Stację Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego. Punkt badawczy Akcji Bałtyckiej „Bukowo” jest zlokalizowany ok. 17 km dalej na południowy zachód wzdłuż wybrzeża, w okolicy miejscowości Dąbkowice. Opisane praktyki i sceny na nim nie mają miejsca.

Nie bierzemy odpowiedzialności za praktyki innych osób i organizacji działających w podobnym rejonie. Z dostępnych informacji wynika, że chodzi o prace prowadzone pod egidą Fundacji Wspierania Badań nad Wędrówkami Ptaków z siedzibą w Przebendowie. Przedstawione zdjęcia i opisane praktyki również budzą nasz niepokój. W związku z tym zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji do organizatorów tych prac.

Dr hab. Magdalena Remisiewicz
Kierownik Stacji Badania Wędrówek Ptaków
Uniwersytetu Gdańskiego

Dr inż. Jarosław K. Nowakowski

Kierownik Zespołu Organizacyjno Naukowego Programu Badawczego Akcja Bałtycka

Wrona powraca do kraju: wyruszyła czarna i wraca czarna.

Malajskie