Akcja Karmnik – wyniki drugiego odłowu

dzwońce fot. BSK

W piątek 12. i w poniedziałek 15. grudnia po raz drugi rozstawiliśmy sieci ornitologiczne w ramach Akcji Karmnik. W piątek obrączkowaliśmy we Władysławowie, a w poniedziałek w Gdańsku. Ciepła pogoda i dosyć mocny wiatr spowodował, że ptaki łapały się nieco gorzej niż dwa tygodnie wcześniej, ale nie oznacza to, że podczas odłowów było nudno.

Przy Błękitnej Szkole we Władysławowie zaobrączkowaliśmy łącznie 75 ptaków, podobnie jak dwa tygodnie wcześniej zdecydowanie dominowała liczebnie bogatka (57 zaobrączkowanych). Dodatkowo zaobrączkowaliśmy 9 dzwońców, 4

edukacja podczas obrączkowania fot. BSK

modraszki, 3 pełzacze leśne i po jednym wróblu i ziębie. W nasze sieci wpadło też 60 ptaków zaobrączkowanych podczas poprzedniego odłowu, wydaje się więc, że karmnik we Władysławowie przypadł im do gustu. Największą ciekawostką piątkowego obrączkowania było jednak bez wątpienia złapanie przez nas bogatki z rosyjską obrączką, która najwidoczniej postanowiła spędzić zimę w Polsce. Jak już wspominaliśmy nasze prace przy Błekitnej Szkole łączymy z edukacją. Podczas piątkowego odłowu przeprowadziliśmy pokazy obrączkowania  gimnazjalistom z powiatu puckiego, uczestnikom XIV edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

Na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego tym razem ptaki nie dopisały. Zaobrączkowaliśmy tylko 19 ptaków, co ciekawe dominował wśród nich mazurek (10 osobników). Dodatkowo zaobrączkowaliśmy 6 bogatek, 2 dzwońce i 1 modraszkę. Również w Gdańsku trafiły się ptaki z obrączkami sprzed 2 tygodni, było ich dokładnie 10. Złapała się również 1 kontrola (bogatka z polską obrączką, jednak nie założoną przez nas). Jak udało nam się dowiedzieć została zaobrączkowana w listopadzie, kilka kilometrów od Kampusu UG, najprawdopodobniej również przy karmniku.

Akcja Karmnik trwa dalej. Czekamy na śnieg i mróz, który przyciągnie ciekawe ptaki do naszych karmników. Zapraszamy serdecznie na kolejne odłowy, tym razem świąteczne 🙂 W niedzielę 28. grudnia będziemy obrączkować na Kampusie UG, a w poniedziałek 29. grudnia przy Błękitnej Szkole we Władysławowie. Zachęcamy do włączania się w nasze prace. Więcej informacji będziemy zamieszczać w wydarzeniu na naszym profilu na serwisie Facebook.

Kurki szukał, gąskę stracił.