Akcja Karmnik z Akcją Bałtycką – wyniki ostatniego odłowu i podsumowanie
Dobiegł końca siódmy i ostatni w tym sezonie odłów Akcji Karmnik. Jak zwykle obrączkowaliśmy ptaki w dwóch punktach: przy Błękitnej Szkole Nadmorskiego Parku Krajobrazowego we Władysławowie (20. lutego) oraz na Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie (23. lutego). W obu miejscach ptaków było mniej niż dwa tygodnie wcześniej (zwłaszcza na Kampusie UG), ewidentnie czuć już zbliżającą się wiosnę.
W Błękitnej szkole zaobrączkowaliśmy łącznie 26 ptaków. Najliczniejsza (20 osobników) była tradycyjnie bogatka, dodatkowo obrączki dostały 4 dzwońce i po jednym kosie i grubodziobie (nowy gatunek dla tego miejsca). Złapaliśmy też 22 ptaki z obrączkami, z czego aż dwie wiadomości zagraniczne w postaci bogatek z litewskimi obrączkami. Jedną z nich złapaliśmy już wcześniej, natomiast drugą kontrolowaliśmy po raz pierwszy. Na Kampusie UG odłów był niestety bardzo słaby. Nie zaobrączkowaliśmy żadnego ptaka, a łącznie złapaliśmy tylko jedną bogatkę z obrączką z pierwszego odłowu w tym miejscu. Udało nam się jednak wyedukować grupę szkolną, więc nie był to na szczęście czas kompletnie stracony.
Akcja Karmnik z Akcją Bałtycką dobiegła końca. Na obu punktach zaobrączkowaliśmy łącznie 527 ptaków z 16 gatunków. Szczegółowe wyniki dla obu punktów prezentujemy w tabeli poniżej. Poza ptakami, które obrączkowaliśmy chwytaliśmy tez ptaki noszące już obrączki (łącznie 294). Zdecydowana większość z nich to ptaki obrączkowane przez nas i łapiące się ponownie podczas późniejszych, a czasem nawet tych samych odłowów. W tej grupie było jednak 6 ptaków (pięć bogatek i mazurek) z obrączkami nie założonymi przez nas. We Władysławowie były to 2 bogatki z litewskimi obrączkami i jedna bogatka z rosyjską obrączką. Na dokładne dane skąd pochodzą te ptaki będziemy musieli jednak poczekać na informacje z central obrączkarskich w tych krajach. Na Kampusie UG złapaliśmy natomiast dwie bogatki i mazurka z obcymi polskimi obrączkami. Wszystkie obrączkowane były przy pobliskiej siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Na pewno punkt w Błękitnej Szkole spełnij nasze oczekiwania. Nie dość, że ptaki dopisywały, to samo miejsce doskonale nadaje się do prowadzenia edukacji, która również była naszym ważnym celem. Skład gatunkowy ptaków chwytanych we Władysławowie był dosyć typowy dla Akcji Karmnik w skali kraju. Zdecydowanie dominowała bogatka, drugi był dzwoniec, a trzecia modraszka. Interesującą domieszkę stanowiły dwa gatunki dzikich gołębi: sierpówka i grzywacz. Karmnik na Kampusie UG w Gdańsku okazał się interesujący jeśli chodzi o skład gatunkowy. Schwytaliśmy dwa gatunki rzadko spotykane zimą w Polsce – kulczyka i kopciuszka (odpowiednio 3. i 2. Stwierdzenie na Akcji Karmnik). Nietypowa była też liczebna dominacja mazurka. Byliśmy jedynym takim karmnikiem w ramach całej ogólnopolskiej akcji. Niestety, jakość nie przechodziła w ilość, i pod tym względem karmnik w Gdańsku zawiódł oczekiwania. Będziemy przed przyszłym sezonem zimowym musieli przemyśleć czy kontynuujemy obrączkowanie w tym miejscu czy szukamy nowej lokalizacji.
Jak już wspominaliście bardzo istotna dla nas była działalność edukacyjna prowadzona podczas Akcji Karmnik. W sumie przeprowadziliśmy zajęcia dla 8 grup, od najmłodszych do seniorów. Ponadto karmnik na Kampusie UG był licznie odwiedzany przez miłośników ptaków i osoby zainteresowane obrączkowaniem z całego Trójmiasta. To dowodzi, że warto prowadzić otwarte obrączkowania ptaków i upewnia nas, co do słuszności prowadzonych przez nas działań edukacyjnych.
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim miłośnikom ptaków, którzy odwiedzili nas podczas trwania Akcji Karmnik, a zwłaszcza osobom które pomagały nam przy rozstawianiu sieci. Szczególne podziękowania należą się Marii Chmielarz i Patrykowi Podejko, którzy pomagali rozstawiać sieci na wszystkich odłowach na kampusie UG oraz ekipie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, która z wielkim zaangażowaniem dbała o karmnik we Władysławowie i pomagała przy obrączkowaniu.
Będziemy na pewno kontynuować Akcję Karmnik w przyszłym sezonie, więc już teraz serdecznie na nią zapraszamy. Punkt we Władysławowie niemal na pewno będzie funkcjonował, natomiast jeśli chodzi o punkt w Gdańsku, to będziemy szukać innego miejsca na karmnik. Informację na ten temat zamieścimy na naszej stronie oraz profilu Akcji Bałtyckiej na serwisie Facebook. Tym którzy nie chcą czekać i chcieliby wcześniej mieć możliwość kontaktu z ptakami i udziału w obrączkowaniu przypominamy, że trwa już nabór na wiosenną Akcję Bałtycką.