Akcja Karmnik – wyniki VI odłowu

Mewa siwa fot. Maria Chmielarz i Patryk Podejko

Mewa siwa
fot. Maria Chmielarz i Patryk Podejko

Zakończył się szósty i przedostatni odłów tegorocznej Akcji Karmnik. Tradycyjnie już rozstawiliśmy sieci w dwóch miejscach. W piątek 6. lutego obrączkowaliśmy w Błękitnej Szkole przy Nadmorskim Parku Krajobrazowym we Władysławowie, zaś w niedzielę 8. lutego łapaliśmy ptaki na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego Oliwie. W obu karmnikach pojawiło się więcej niezaobrączkowanych ptaków niż w poprzednich odłowach, co może świadczyć o powoli zbliżającym się początku wiosennego przelotu. Pogoda w każdym bądź razie, mimo połowy lutego, coraz bardziej zaczyna się kojarzyć z wiosną, choć oczywiście natura jest nieprzewidywalna i może nas jeszcze czekać powrót zimy.
W Błękitnej Szkole po raz pierwszy nie dominowała liczebnie bogatka. Mieliśmy też nowy gatunek dla punktu – kosa. W sumie zaobrączkowaliśmy 57 ptaków (dzwoniec 28, bogatka 27, modraszka 1, kos 1) plus 29 ptaków noszących już obrączki w tym bogatka z rosyjska obrączką, którą złapaliśmy już w tym miejscu miesiąc wcześniej. Można więc przypuszczać, że spodobało jej się w Polsce 😉 Podczas obrączkowania odwiedziła nas też grupa gości ze Stowarzyszenia „Aktywny Puck”, której opowiedzieliśmy o obrączkowaniu ptaków i zaprezentowaliśmy je w praktyce.

Stowarzyszenie "Aktywny Puck" fot. Błękitna Szkoła

Stowarzyszenie „Aktywny Puck”
fot. Błękitna Szkoła

Na Kampusie UG zaobrączkowaliśmy w sumie 21 ptaków (mazurek 9, dzwoniec 7, bogatka 4, modraszka 1) plus 6 ptaków z obrączkami. Dodatkową ciekawostką była złapana w specjalną pułapkę (i dlatego nie liczona do statystyk Akcji Karmnik) dorosła mewa siwa, która jednak miała już obrączkę. Otrzymała ją w marcu 2013 roku na pobliskim osiedlu Zaspa. To dopiero pierwsze stwierdzenie tego ptaka od czasu zaobrączkowania.
Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejny, ostatni już odłów Akcji Karmnik w dniach 20.02. (Błękitna Szkoła) oraz 23.02. (Kampus UG). Szczegółowe informacje będziemy tradycyjnie zamieszczać na wydarzeniu na naszym profilu na serwisie Facebook. Do zobaczenia!

Mówiły jaskółki, że niedobre spółki.