Zakończył się Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2015

Fot. Katarzyna Stępniewska

Wszystko co dobre szybko się kończy… W ostatni weekend obchodziliśmy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day). Akcja Bałtycka włączyła się już po raz trzeci do obchodów tego wspaniałego święta. W dniach 9-10 maja zorganizowaliśmy Piknik Naukowy w miejscowości Kuźnica na Helu.

Przygotowania były gorące, ale opłacało się. Podwoiliśmy liczbę uczestników w porównaniu z rokiem ubiegłym – bo odwiedziło nas ponad 400 osób. Zwiększyły się również atrakcje proponowane podczas imprezy. Wszystkiego było więcej: więcej partnerów, więcej wycieczek, więcej gier terenowych i więcej warsztatów i dużo więcej uśmiechów na twarzy 🙂 Kolejny raz zaproponowaliśmy Wam grę terenową „Wędruj z rudzikiem”, którą prowadził nasz „etatowy” rudzik 😉 Do prowadzenia niektórych warsztatów i gier włączyli się nasi partnerzy m.in. Stowarzyszenie Ochrony Sów przygotowało warsztaty „Sowy krajobrazu rolnego”. Fab Lab Trójmiasto zaprojektowało dla nas grę terenową „Tropimy Ptaki” oraz warsztaty „Igłą malowane”, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Tegoroczne Międzynarodowe Dni Ptaków Wędrownych odbyły się pod hasłem „Energia – uczyńmy ją bezpieczną dla ptaków”. Nawiązując do tematu firma BIOSECO przedstawiła podczas pikniku swój Multirejestrator® – innowacyjne urządzenie, które stanowi przełom w dotychczasowych badaniach środowiskowych.

Z tego miejsca chcemy gorąco podziękować naszemu współorganizatorowi Nadmorskiemu Parkowi Krajobrazowemu, wszystkim partnerom, patronom medialnym, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz wolontariuszom.

DZIĘKUJEMY również Wam drodzy uczestnicy za tak liczne przybycie i miłe słowo. Do zobaczenia za rok!

Organizator wydarzenia: Fundacja Akcja Bałtycka.

Współorganizator: Nadmorski Park Krajobrazowy przy Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych.

Patronat naukowy: Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.

Partnerzy: Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Trójmiejski Park Krajobrazowy przy Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling, Nadleśnictwo Wejherowo, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, Fab Lab Trójmiasto, Firma Arborea Marlena Typiak, Ptaki Polskie, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków „Ostoja”, WWF oraz firma Bioseco.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Ptaki Polski, Radio Gdańsk oraz Ptasia Strefa.

Projekt został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Program imprezy.

Nie skub kury, póki nie zarżnięta.

Hausa