Z Barberspan na Akcję Bałtycką – wizyta Andrew w Polsce

Andrew na stacji Hel z wolontariuszami Światowego Dnia Ptaków Wędrownych, 10-11 maja 2015 fot. Magdalena Remisiewicz

Nie tylko ptaki migrują wiosną na północ. W maju na miesięczne szkolenie z zespołem Akcji Bałtyckiej przybył do Polski Andrew Mvundle, strażnik z Rezerwatu Barberspan w Republice Południowej Afryki. Od 2008 roku, Andrew wraz z zespołem strażników z Barberspanu pomagał nam podczas ekspedycji badających nasze europejskie gatunki migrantów dalekodystansowych spędzające zimę w Afryce Południowej. W tym roku mieliśmy szansę spełnić marzenie Andrew i pokazać mu gdzie ptaki te odbywają lęgi i w jaki sposób prowadzimy ich monitoring w Polsce.

Andrew przebywał na obu naszych stacjach (Bukowie i Helu), gdzie oprócz tego, że zobył ponad 100 nowych gatunków ptaków szkolił się w naszych metodach obrączkowania, mierzenia i pobierania próbek krwi od ptaków. Na Helu wziął też udział w Światowym Dniu Ptaków Wędrownych zorganizowanym przez Fundację Akcja Bałtycka w partnerstwie ze Stacją Badania Wędrówek Ptaków. Członkowie i wolontariusze wielu organizacji i urzędów związanych z ochrona przyrody dzielili się z Andrew swoimi doświadczeniami.

Andrew w Biebrzańskim Parku Narodowym fot. Magdalena Remisiewicz

Duża atrakcją w czasie wizyty Andrew była wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego, miejsca odpoczynku w czasie wiosennej wędrówki i ważnego lęgowiska dla wielu wędrownych ptaków siewkowych i wróblowych przybywających z Afryki. Obserwowaliśmy razem tokujące bataliony, szlamniki, krwawodzioby, a także rybitwy czarne i białoskrzydłe, pliszki cytrynowe, wodniczki oraz wiele innych ptaków. Andrew miał okazje zapoznać się z polskimi metodami czynnej ochrony, które łączą pokazywanie tych rzadkich gatunków ptaków turystom z przyjazną ptakom gospodarką na terenach podmokłych przez późne letnie wykaszanie i wypas bydła na łąkach zalewowych.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Andrew za gorliwą pomoc w pracach naszych stacji terenowych oraz przy pakowaniu i rozpakowywaniu sprzętu po zakończeniu sezonu. Mamy nadzieję, że wizyta Andrew na Akcji Bałtyckiej wzmocni naukową współpracę pomiędzy naszymi zespołami oraz że polskie idee dotyczące monitoringu, ochrony przyrody i edukacji przyrodniczej znajdą zastosowanie w Republice Południowej Afryki z korzyścią dla ptaków wędrownych, które przebywają w obu naszych krajach.

Wizyta Andrew była częścią międzynarodowej współpracy oraz programu szkoleniowego naszej Stacji w ramach grantu SPUB 2014 Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na wsparcie działalności stacji terenowych Akcji Bałtyckiej.

Nieostrożny ptak prędko w sidła wpadnie.