Urodzinowa konferencja AB

Uczestnicy konferencjiW ostatni weekend listopada do Górek Wschodnich, dzielnicy Gdańska, tłumnie ściągnęli przyjaciele Akcji Bałtyckiej, by świętować jej 55. urodziny i wziąć udział w specjalnej, jubileuszowej konferencji pt. Współczesne obrączkowanie ptaków – aspekt naukowy i etyczny. Organizatorami wydarzenia były Fundacja Akcja Bałtycka oraz Stacja Badania Wędrówek Ptaków, a wzięło w nim udział prawie 90 osób! Wśród nich byli trzej uczestnicy pierwszego, historycznego obozu Akcji w 1960 r. – Przemysław Busse, Barbara Diehl i Roman Hołyński, przedstawiciele Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Stacji Ornitologicznej PAN oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, reprezentanci niemal wszystkich działających w Polsce akcji obrączkowania ptaków, akcyjni kierownicy i załoganci, słowem – przyjaciele, sympatycy i wychowankowie tego najdłużej działającego programu obrączkowania ptaków w Polsce.

Tort urodzinowyW sobotni poranek 28 listopada konferencję otwarli Katarzyna Rosińska i Jarosław Nowakowski. Owacją na stojąco został powitany Profesor Przemysław Busse, założyciel i długoletni kierownik Akcji Bałtyckiej, który następnie opowiedział zebranym o początkach AB i okolicznościach jej powstania, przytaczając rozliczne anegdoty z „niemowlęcego” okresu Akcji. Kolejne wystąpienia dotyczyły historii obrączkowania oraz jego znaczenia w badaniach wędrówek i ekologii ptaków, jak również nowoczesnych metod wzbogacających naszą wiedzę o przemieszczeniach ptaków. Ostatnia część konferencji dotyczyła prawno-etycznych aspektów obrączkowania i przerodziła się w burzliwą dyskusję na temat standardów etycznych w obrączkowaniu. Pełny plan wystąpień można znaleźć TUTAJ.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na świętowanie – był toast na cześć Akcji Bałtyckiej i niezwykły tort, na którym znalazły się artefakty dobrze znane obrączkarzom – wężyk obrączek, waga, zeszyt, nawet przewodnik Svenssona (oraz oczywiście rudzik – na wadze). A potem były tańce, oglądanie archiwalnych zdjęć oraz rozmowy długo w noc, w końcu wiele osób spotkało się ze sobą nieraz po wielu latach… A zaraz następnego dnia, w niedzielę, udaliśmy się na spacer do miejsca, gdzie w pobliżu jeziora Ptasi Raj został założony pierwszy obóz Akcji Bałtyckiej. Niezwykły był widok trójki Założycieli, jak patrzyli na to miejsce, gdzie ponad pół wieku temu rozstawiali namioty i sieci, nie wiedząc wtedy jeszcze, jak wielkie i długotrwałe dzieło zapoczątkowali…

Założyciele AB na miejscu pierwszego obozu (od lewej Roman Hołyński, Przemysław Busse i Barbara Diehl)Ogromnie dziękujemy komitetowi organizacyjnemu konferencji w składzie: Justyna Szulc, Katarzyna Rosińska i Jarosław Nowakowski, za trud i wysiłek włożony w przygotowania. Podziękowania należą się pensjonatowi Stara Wędzarnia za gościnę, Stacji Ornitologicznej PAN za pomoc logistyczną oraz sponsorom, którzy wsparli konferencję: Wydziałowi Biologii UG, Zarządowi Portu Morskiego Gdynia, firmie Ecotone oraz sklepowi internetowemu Edredon. Patronat medialny nad konferencją objęło czasopismo Ptaki Polski oraz portal internetowy EcoPress.

Przede wszystkim dziękujemy Wam, drodzy przyjaciele Akcji Bałtyckiej, za Waszą obecność i wspólne świętowanie – dzięki Wam to wielkie dzieło, jakim jest Akcja, może trwać i rozwijać się. Już teraz wybiegamy myślą do jubileuszu 60-lecia AB – mamy nadzieję, że spotkamy się wtedy w jeszcze większym gronie!

Widziała wrona u gawrona, dalejże i ona.