Pentada 53: mierzejowa masakra komisowa

Magiczne moce Michała Redlisiaka, „łowcy komisów”, zaczynają się chyba udzielać jego następcom. W Siekierkach od początku minionej pentady kierownikiem jest Samuel Sosnowski i przez ten czas zaobrączkował tam kolejno:

świstunkę żółtawą – pierwszą w tym sezonie na AB, a 62. w ogóle (to najliczniej notowany syberyjski gatunek na Akcji),
kropiatkę – dopiero 15. na Akcji,
bączka – 17. dla Akcji,
trznadla czubatego – dawno niewidziany na AB (ostatnio w 1999 r.) gatunek z północnego wschodu, 20. w historii Akcji a 24. dla Polski,
trznadelka – 9. na AB (ostatnio w 2003 r.), a dla Polski 22.

Dwa ostatnie ptaki zostały zaobrączkowane tego samego dnia, 24.09! To był naprawdę niesamowity tydzień, a przed nami przecież najlepszy czas na syberyjskie rzadkości – październik… Serdecznie gratulujemy Samuelowi i całej załodze! 🙂

W tym miejscu musimy jeszcze koniecznie napisać o wizycie szczególnych gości z zagranicy, którzy odwiedzili w połowie września nasze obozy. Nasza stacja od kilku lat prowadzi bliską współpracą z Uniwersytetem w Kapsztadzie, RPA. Na zaproszenie Magdy Remisiewicz przybyli do nas czterej przedstawiciele tamtej uczelni: prof. Les Underhill, Megan Loftie-Eaton, Marc Burman i Jerome Ainsley. Przez kilka dni uczestniczyli w naszych badaniach terenowych, mieli też okazję zwiedzić siedzibę Wydziału Biologii UG. Pobyt w Polsce zrobił na nich bardzo miłe wrażenie – mamy nadzieję, że będziemy jeszcze mieli okazję gościć ich na naszych stacjach w przyszłości. Marc Burman pozostaje jeszcze z nami do listopada, będzie brał udział w pracach naukowych Stacji Badania Wędrówek Ptaków.

TrznadelekTrznadel czubatyBączekŚwistunka żółtawa

Każdy kogut jest na swoich śmieciach śmiały.

Angielskie