Pentada 53 i 54 – czas rudzika

Druga połowa września na Akcji to zazwyczaj czas wyraźnego wzmożenia jesiennego przelotu, na skutek coraz intensywniejszej migracji rudzików. Nie inaczej jest w obecnym sezonie – oto sprawozdanie z dwóch wrześniowych pentad, nr. 53 (18-22.09) i 54. (23-27.09).

BUKOWO
Pentada 53. – 509 zaobrączkowanych ptaków:
I – rudzik (353)
II – śpiewak (39)
III – kapturka (19).

Pentada 54. – 480 zaobr. ptaków:
I – rudzik (294)
II – śpiewak (60)
III – kapturka (34).

Total po 54. pentadzie – 3567 zaobr. ptaków z 67 gatunków:
I – rudzik (1156)
II – trzcinniczek (646)
III – kapturka (406).

Rudziki w drugiej połowie września rozkręciły się na dobre. Nasz symbol przejął od trzcinniczka pałeczkę lidera i jako pierwszy gatunek tej jesieni osiągnął w totalu czterocyfrowy wynik. Ciekawe, czy zachowa swoją pozycję do końca sezonu, jak w ubiegłym roku, czy też będzie musiał ustąpić mysikrólikowi albo raniuszkowi? A pierwsze raniuszki w tym sezonie już się pojawiły (na razie 7 osobników), podobnie jak pierwsze jery (2). Czekamy jeszcze na droździki – do tej pory, mimo coraz liczniejszego przelotu śpiewaka, nie złapał się ani jeden.

MIERZEJA WIŚLANA
Pentada 53. – 682 zaobr. ptaków:
I – rudzik (345)
II – wąsatka (65)
III – śpiewak (44).

Pentada 54. – 747 zaobr. ptaków:
I – rudzik (339)
II – wąsatka (89)
III – zięba (83).

Total po 54. pentadzie – 3523 zaobr. ptaków z 74 gatunków:
I – rudzik (1130)
II – trzcinniczek (575)
III – wąsatka (248).

Sytuacja na Mierzei w opisywanym okresie bardzo przypominała tę na Bukowie, co dobrze widać na wykresie. Zauważmy też, że zarówno całkowity total, jak i wynik rudzika, są bardzo zbliżone na obu obozach. Oczywiście, są też różnice – wąsatka ma w tym roku kolejny dobry sezon na Mierzei, podczas gdy na Bukowie zaobrączkowano dotąd zaledwie jedną.

Mierzejowa lista gatunków galopuje do przodu – w ostatnim czasie dodano do niej kilka naprawdę ciekawych pozycji. Szczególnie należy wyróżnić schwytane jednocześnie dwa dubelty Gallinago media. To dopiero 6. i 7. zaobrączkowany przedstawiciel tego rzadkiego bekasa na AB. Mierzeja ma ostatnio szczęście do dubeltów – rok temu też jeden został zaobrączkowany. I chociaż nazwa tego ptaka pochodzi od niemieckiego słowa „podwójny” (Doppelschnepfe), to dopiero w tym roku doczekaliśmy się „podwójnego” dubelta – nigdy wcześniej nie schwytano dwóch naraz 🙂

Oba ptaki zaobrączkowała Ewa Nalepa, która podczas swojego pobytu „dołożyła” do listy gatunków jeszcze 10. dla Akcji kobuza Falco subbuteo oraz dwa rzadko obrączkowane na AB wróblaki – świergotka łąkowegosrokosza. Na Mierzei pojawiły się też już pierwsze bekasiki i uszatki – to znak, że październik za pasem.

Witaj, nieznajomy

Przysłowie na dziś

Wielcy ludzie są jak orły, które wysoko na skałach gniazdo sobie ścielą

Arthur Schopenhauer