Zapraszamy na wiosnę 2023 na Akcji Bałtyckiej!… i prosimy o wsparcie!

Zima w tym roku nie może się zdecydować, czy jeszcze przyjdzie, czy już dała za wygraną. Niezależnie od jej ostatecznej decyzji, już niebawem w przyrodzie ruszą przygotowania do wiosny. Czas zatem oficjalnie ogłosić otwarcie naboru na wiosenne obozy Akcji Bałtyckiej!

Tradycyjnie wiosną będziemy prowadzić prace na obu stacjach terenowych – a oto ich terminy:

Bukowo: 24 marca – 25 maja,
Hel: 21 marca – 17 maja.

Na wzór ubiegłych sezonów obowiązywać będą dodatkowe zasady rekrutacji:

  • Minimalna długość pobytu wolontariusza na obozie to 6 dni (licząc dzień przyjazdu i wyjazdu). Gorąco zachęcamy oczywiście do dłuższych przyjazdów. Osoby przyjeżdżające na co najmniej 2 tygodnie będą zwolnione ze składki żywnościowej.
  • Liczba osób przebywających w danym czasie na obozie będzie limitowana, a pierwszeństwo w grafiku będą miały osoby zgłaszające się na dłuższe pobyty.

Ta wiosna pod pewnym względem będzie inna niż poprzednie. Zawsze powtarzamy, że bez Was, naszych wolontariuszy, Akcja nie mogłaby istnieć. W tym roku wybrzmiewa to ze szczególną mocą. Jak już sygnalizowaliśmy na naszym facebooku, nasza jednostka, Stacja Badania Wędrówek Ptaków, nie otrzymała w zeszłym roku ministerialnej dotacji na prowadzenie Akcji Bałtyckiej. Dotację tę otrzymywaliśmy przez ostatnie 12 lat i dzięki niej mogliśmy prowadzić i rozwijać Akcję. W tej chwili pozostajemy bez środków na jej dalsze organizowanie. Nasz zespół złożył kilka wniosków o finansowanie naszych badań, czekamy w tej chwili na ich rozpatrzenie. Ptaki jednak nie będą czekać na decyzje urzędników – gdy przyjdzie ich czas, ruszą na wiosenną wędrówkę. A przecież nie może w jej trakcie zabraknąć naszych obozów, tym bardziej, że sezon to szczególny – w tym roku przypada 60. rocznica pierwszego wiosennego obozu AB na Helu.

Dlatego zwracamy się do Was z gorącą prośbą o wsparcie finansowe wiosennego sezonu Akcji Bałtyckiej. Założyliśmy w tym celu zrzutkę: #wspieramyAB Aby oba obozy mogły się odbyć w pełnym zakresie, potrzebujemy zebrać kwotę 20 000 zł. Zostanie ona przeznaczona na sieci, obrączki, uzupełnienie sprzętu terenowego, zakup usług związanych z prowadzeniem obozów (transport sprzętu, , wynajem toalet), a przede wszystkim na zapewnienie wyżywienia załogom na obozach (bez tego będziemy zmuszenie znacznie podnieść, symboliczną dotychczas, składkę żywieniową). Jeśli uda nam się zebrać większą kwotę, przeznaczymy ją na zakup dodatkowego sprzętu.

Głęboko wierzymy, że wspólnym wysiłkiem uda nam się poprowadzić kolejny sezon obrączkowania ptaków i dołożyć nową cegiełkę do wiedzy o ich wędrówkach. I oczywiście gorąco zapraszamy do zgłaszania się na nasze wiosenne obozy! Zgłaszać się można tradycyjnie przez formularz on-line, dostępny na naszej stronie (akbalt.ug.edu.pl) w zakładce Zgłoś się (po zalogowaniu) lub wypełniając i wysyłając na akcyjnego maila (akbalt@ug.edu.pl) formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie w Plikach do pobrania. Razem z formularzem znajdziecie tam też nasz aktualny plakat – gdyby ktoś z Was mógł go wydrukować i powiesić w miejscu dostępnym dla potencjalnych załogantów (na uczelni, w miejscu pracy itp.), będziemy bardzo wdzięczni:)

Do zobaczenia na Akcji Bałtyckiej!

Z serdecznymi pozdrowieniami, w imieniu Zespołu AB
Jarosław Nowakowski i Krzysztof Stępniewski

Witaj, nieznajomy

Przysłowie na dziś

Na Marcina gęś do komina.

Polskie