Początek jesieni 2024 na Akcji Bałtyckiej (pentady 44-46)

Jesień 2024, 65. sezon w historii Akcji Bałtyckiej, rozpoczęta! Tym razem obyło się bez logistyczno-pogodowych perturbacji. Po tygodniach przygotowań zgodnie z planem wyruszyliśmy 1 sierpnia rozstawić obóz na Bukowie, a potem 12 sierpnia na Mierzei Wiślanej. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania i rozpoczęcie sezonu – członkom Zespołu, studentom z Koła Ornitologicznego KOS UG i naszym Załogantom. Dzięki Wam kolejna jesień na Akcji stała się rzeczywistością.

Tradycyjnie Bukowo jako pierwsze zaczęło sezon. Pogoda była łaskawa, żaden sztorm nie przeszkodził w pracach i 5 sierpnia rano otworzyliśmy sieci i zaczęliśmy obrączkowanie – zainaugurował je trzcinniczek. Sierpniowy dzień otwarcia zazwyczaj jest bardzo obfity, bo wyłapujemy tegoroczny ptasi przychówek myszkujący po zaroślach. Nie inaczej było i tym razem – wynik pierwszego dnia chwytania to prawie 200 zaobrączkowanych ptaków (dokładnie 194).

I tak sezon na Bukowie zaczął się toczyć utartymi koleinami. A oto wyniki trzech pierwszych pentad:

Pentada 44. (5-8.08) – 456 zaobr. ptaków:

I – trzcinniczek (116)
II – kapturka (90)
III – pierwiosnek (43).

Pentada 45. (9-13.08) – 201 zaobr. ptaków:
I – trzcinniczek (62)
II – kapturka (24)
III – piecuszek (17).

Pentada 46. (14-18.08) – 387 zaobr. ptaków:
I – trzcinniczek (137)
II – piecuszek (55)
III – muchołówka żałobna (34).

W tym roku po lipcowych opadach poziom wody w jeziorze jest wysoki, trzcina rośnie bujnie, nie dziwi zatem wysoka liczebność trzcinniczka. Drugi z tradycyjnych sierpniowych dominantów, kapturka, zazwyczaj dopiero we wrześniu rozkręca swój przelot, z kolei migracja piecuszków i muchołówek żałobnych już się rozpoczęła. Sporo chwytamy też innych wczesnych migrantów – rokitniczek, łozówek i zaganiaczy. Trafiła się też kukułka, cztery zimorodki, a nawet… krzyżówka.
Mikropopulacja podróżniczków nad jeziorem Bukowo, o której pisaliśmy w 2022, najwyraźniej ma się dobrze – zaobrączkowaliśmy w tym sezonie dwa dorosłe ptaki i jednego młodego. To rzadki gatunek lęgowy na Pomorzu, stąd jego obecność bardzo cieszy. No i kontynuujemy ubiegłoroczny zwyczaj sierpniowego kormorana – kolejny ptak otrzymał w tym roku obrączkę; to dopiero trzeci kormoran w historii AB.

Tak przedstawia się total dla Bukowa do 18 sierpnia włącznie:

1044 zaobrączkowane ptaki z 46 gatunków
I – trzcinniczek (315)
II – kapturka (132)
III – pierwiosnek (83).

Sierpień jak dotąd okazał się łaskawy pogodowo, a bezchmurne nocne niebo pozwoliło cieszyć się nie tylko spektaklem Perseidów, ale też piękną zorzą polarną nad północnym nieboskłonem. Cieszymy się, że te wspaniałości natury mogliśmy pokazać także zagranicznym gościom – studentom z Wright State University w Ohio, USA, z którą to uczelnią wznowiliśmy w tym roku współpracę.

Mierzeję Wiślaną rozpoczęliśmy 12 sierpnia, również przy pięknej pogodzie. Po południu 15 sierpnia otworzyliśmy sieci – tutaj sezon zainaugurował rudzik. I jak to zwykle na Mierzei bywa, w sierpniu od razu zaczęło królować trzcinowisko.Już następnego dnia zjawiła się pierwsza kropiatka (w ogóle nieobecna w ubiegłym roku), w kolejnych dniach zimorodek i pierwsze siewki (2 kszyki). No i oczywiście trzcinniczki, rokitniczki, wąsatki… Ptaki leśne reprezentowane są na razie głównie przez młodociane rudziki, kosy, sikory i zięby – gatunki te zaczynają przeważać liczebnie dopiero we wrześniu. A oto wyniki pierwszej mierzejowej pentady:

Pentada 46. (15-18.08) – 224 zaobr. ptaki:

I – trzcinniczek (75)
II – rudzik (33)
III – zięba (18).

I tak sezon rozpoczął się i trwa. Zobaczymy, co tez ciekawego przyniesie, jakie gatunki zawitają w nasze sieci (i czy tym razem uda się utrzymać ciągłość relacji…).

Jak przylecą żurawie, groch siać godzi się prawie.