ENCYKLOPEDIA Z RUDZIKIEM

Zimorodek (Alcedo atthis)

Ten pięknie ubarwiony ptak występuje niezbyt licznie na całym obszarze Polski nad rzekami, jeziorami, a niekiedy nawet rowami melioracyjnymi. Jest jedynym w Polsce przedstawicielem rodziny zimorodkowatych i pod wieloma względami wyróżnia się wśród polskich ptaków. Żywi się małymi rybami i innymi organizmami wodnymi, których najczęściej wypatruje siedząc na gałęzi położonej nad lustrem wody. Gdy dostrzeże ofiarę szybko nurkuje za nią do wody, a po jej schwytaniu wraca z nią na czatownię i połyka w całości zaczynając od głowy. Swoje gniazda zimorodki zakładają w norkach wykopanych przez siebie w stromych urwiskach, najchętniej na brzegach wód.

Nazwa tego ptaka może wywodzić się z faktu, że według przekazów ludowych pisklęta zimorodka przychodzą na świat zimą. Nie jest to prawdą (ptak ten wyprowadza lęgi w lecie) ale może być wytłumaczone tym, że zimą osobniki pozostające w naszym kraju jest zdecydowanie łatwiej obserwować niż w innych okresach, ze względu na kontrastowe ubarwienie i skupianie się ptaków przy niezamarzniętej wodzie. Innym wytłumaczeniem nazwy tego ptaka mogą być też jego zwyczaje gniazdowe („ziemiorodek”).

Jest to gatunek częściowo wędrowny. Część osobników zimuje w naszym kraju, jeśli tylko mają dostęp do miejsc z niezamarzniętym lustrem wody, niezbędnym do polowania. Inne podejmują wędrówki na południe i południowy zachód.

Na Akcji Bałtyckiej zimorodki są chwytane regularnie choć nielicznie. Najczęściej chwytają się młode osobniki jesienią, po opuszczeniu miejsc wyklucia. Do końca 2013 roku zaobrączkowano na naszych punktach 221 osobników tego gatunku. Ze względu na swoje piękne ubarwienie ptak ten niemal zawsze wzbudza szczególną radość wśród załogi punktu, na którym został schwytany.

Tekst: mgr Michał Redlisiak; Redakcja: dr Jarosław K. Nowakowski; Foto: mgr Katarzyna Stępniewska

Witaj, nieznajomy

Przysłowie na dziś

Słabe w takiej gospodyni nadzieje, co śpi jeszcze, gdy kur pieje.

Polskie