Nowości na stronie

W dniu urodzin Akcji daliśmy sobie i wszystkim akcjonariuszom miłe prezenty – nowe elementy naszej strony:

1) Przysłowie na dziś – są to przysłowia i powiedzonka, które możecie przeczytać na każdej stronie z bocznymi listkami – również na stronie Aktualności. Znajdziesz je po prawej stronie pod „zaloguj/wyloguj się” Na każdej stronie przysłowie jest to samo, ale można go przeczytać tylko przez 24 godziny. O północy przysłowie się zmienia i następny raz pojawi się po ponad roku. Mamy już ponad 230 przysłów i powiedzeń i ciągle zbieramy nowe. Wszystkie w jakiś sposób związane są z ptakami, a pochodzą z całego świata. Oprócz polskich, których jest najwięcej, mamy przysłowia żydowskie, arabskie, holenderskie, osmańskie, malajskie, angielskie, norweskie, chińskie i tak dalej. Są też powiedzenia sławnych ludzi. Wczoraj (jeśli ktoś przegapił) było polskie przysłowie „Gdy we wrześniu tłuste ptaki, w zimie mróz nie byle jaki.” Co będzie jutro? Odwiedzajcie naszą stronę to się przekonacie.

2) Powstała nowa (zarówno treść jak i forma) strona „Warunki Uczestnictwa”, jako zakładka do „Zgłoś się” (to już jakiś czas temu, ale nie informowaliśmy o tym na stronie).

3) Strona „Nasza historia” zmieniła się nieco. Ma miedzy innymi odnośnik do Historii Stacji Terenowych (można tam też wejść przez „Stacje” na bocznym panelu i później „Stacje-historia”). Na tej podstronce znajdziecie szczegółowo opisaną historię powstawania i pracy wszystkich 15 stacji terenowych AB – zarówno historycznych jak i współcześnie działających. Stronę otwiera mapa wszystkich 34 historycznych lokalizacji, a zamyka tabela podająca między innymi lata pracy i współrzędne geograficzne tych lokalizacji. Zarówno w tekście, jak i w tabeli jest kilka niewiadomych (wymieniamy je poniżej). Jeśli ktoś potrafiłby wyjaśnić wątpliwości lub uściślić fakty – bardzo liczymy na uwagi. Cenne byłyby też fotografie z dawnych lat. A oto lista niewiadomych:

a) Nie znana jest dokładna lokalizacja 4 stacji (Biała Góra, Żelistrzewo, Świdwie i Świbno)

b) Nie wiadomo kiedy Bukowo zmieniło swoją lokalizację z pierwszej (koło Dąbek) na trzecią (za przepustem, niedaleko Dąbkowic) Nastąpiło to między 1969 a 1975, pewnie bliżej tej pierwszej daty.

c) W 1977 zmieniono lokalizację Helu z drugiej na trzecią (nieco bliżej Chałup). Ale czy nastąpiło to już wiosną, czy dopiero jesienią.

d) Kiedy nastąpiło przeniesienie Helu z tego ostatniego miejsca na czwartą lokalizację w pobliżu Kuźnicy. Było to gdzieś między 1993 a 1999, ale dokładnie nie wiadomo.

4) Pojawiły się strony, na których opisywane będą bardzo detalicznie poszczególne, działające współcześnie, stacje. Praca jest zaawansowana tylko jeśli chodzi o TSOP Bukowo. W zakładce Bukowo-Środowisko znajdziecie między innymi mapę siedlisk na Bukowie oraz ponad 20 zdjęć botaniczno/roślinnych.

Nawet ptak czasami spadnie na ziemię.

Malajskie