Zakończył się VII Międzynarodowy Spis Bociana Białego

Jedno z gniazd warmińskich bocianów

Jedno z gniazd warmińskich bocianów (fot. Katarzyna Rosińska)

W lipcu odbył się VII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. To cykliczne liczenie odbywające się co 10 lat na całym obszarze występowania tego gatunku w Europie i Afryce Północnej. W Polsce jest prowadzony po raz szósty. Według wyników spisu z 2004 roku w Polsce gnieździło się około 20% światowej populacji tego gatunku, jednakże w kolejnych latach na stałych powierzchniach badawczych zanotowano gwałtowny spadek liczebności. Potwierdzają to również wyniki Monitoringu Ptaków Flagowych i Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych.
Koordynatorem prowadzonej w 2014 r. akcji wyszukiwania bocianich gniazd w skali krajowej jest Grupa Badawcza Bociana Białego, a w skali regionalnej przedstawiciele różnych instytucji i organizacji pozarządowych związanych z ochroną przyrody. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Spis przeprowadzono w okresie, kiedy młode bociany stoją już na gniazdach i można je łatwo policzyć. Początkowo zalecanym terminem kontroli był 5-20 lipca, jednakże ze względu na wcześniejsze przystąpienie bocianów do lęgów liczenia przyspieszono. Prace terenowe w ramach spisu były wykonywane przez wolontariuszy. Podstawową jednostką terytorialną spisu była gmina. Inwentaryzacją były objęte wszystkie miejscowości w gminie. Podczas kontroli oceniało się sposób zajęcia gniazda i efekt lęgu. Obserwacje były uzupełniane wywiadami z mieszkańcami poszczególnych miejscowości. Członkowie zespołu organizacyjno-naukowego Akcji Bałtyckiej również włączyli się do prac na terenie województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Z niecierpliwością czekamy na ostateczne wyniki liczeń! 🙂

Witaj, nieznajomy

Przysłowie na dziś

Nieostrożny ptak prędko w sidła wpadnie.

Polskie