Obrączkowanie i edukacja w Telperionie, RPA

Dzierzbik złoty

Pobyt akcyjnej ekipy w rezerwacie Telperion w Republice Południowej Afryki dobiegł już końca. Przez jedenaście dni zaobrączkowaliśmy i pomierzyliśmy prawie 400 ptaków z 51 gatunków. Szczególnie produktywne okazało się trzcinowisko, położone nad rzeczką nieopodal naszej kwatery – w piątek 27 listopada schwytaliśmy tam 90 ptaków, w tym aż siedem gatunków wikłaczy jednocześnie! Przy okazji mogliśmy się odwdzięczyć naszym gospodarzom, prowadząc terenowe zajęcia edukacyjne dla studentów z University of South Africa (UNISA), kierunek ochrona przyrody – studenci byli bardzo zainteresowani pokazem obrączkowania ptaków, zadawali wiele pytań i deklarowali chęć wzięcia udziału w naszych przyszłych pracach. A tymczasem opuszczamy piękny i owocny Telperion – przed nami teraz kilka dni wytchnienia i podziwiania piękna dzikiej Afryki w Parku Narodowym Krugera, po których wyruszamy znów obrączkować ptaki, tym razem w rezerwacie Barberspan, położonym ok. 400 km na zachód od Telperionu.

Zajęcia dla studentów UNISA

Sawanna w Telperionie

Każdy kogut jest na swoich śmieciach śmiały.

Angielskie