Akcja Karmnik – wyniki pierwszego odłowu

Basia z kowalikiem

W poniedziałek 1. grudnia przeprowadziliśmy pierwsze obrączkowanie ptaków w ramach Akcji Karmnik. Łapaliśmy ptaki przy Błękitnej Szkole we Władysławowie oraz na Kampusie UG w Gdańsku-Oliwie. Ptaki dopisały co było zapewne zasługą pierwszych tegorocznych mrozów, które zawsze zwiększają liczbę ptaków żerujących przy karmnikach.
We Władysławowie w zaledwie dwie siedmiometrowe sieci złapaliśmy między godziną 7.30 a 12.30 aż 127 ptaków, wśród których zdecydowanie dominowała bogatka (aż 112 zaobrączkowanych osobników). Poza tym złapało się 6 modraszek, 4 wróble, po 2 dzwońce i kowaliki oraz jedna zięba. Można było również ptaki poobserwować, ponieważ nieopodal karmnika żerowało spore stado zięb oraz kręciły się kosy. W przyszłości planujemy połączyć pracę przy karmniku z edukacją przyrodniczą prowadzona w ramach Błękitnej Szkoły.

dzielna ekipa BSK

Na Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego zaobrączkowaliśmy 60 ptaków. Również i tutaj dominowała bogatka, ale już nie tak wyraźnie (38 osobników). Dodatkowo udało nam się zaobrączkować 16 mazurków, po 2 dzwońce i modraszki oraz dwie ciekawostki. Pierwszą z nich był zimujący młody rudzik czyli herbowy ptak Akcji Bałtyckiej. Większość osobników tego gatunku spędza zimę w basenie Morza Śródziemnego, ale co roku część osobników zimuje w naszym kraju i do tej grupy należał zapewne osobnik przez nas schwytany. Drugą ciekawostką była samica kulczyka. Ten niewielki łuszczak jedynie sporadycznie zimuje w naszym rejonie geograficznym, zdecydowana większość przedstawicieli tego gatunku spędza zimowe miesiące dalej na zachód i południe. Jest to dopiero trzeci kulczyk zaobrączkowany w ramach Akcji Karmnik.
Wyniki pierwszego odłowu pokazują, że oba miejsca w których obrączkowaliśmy mają potencjał. Pozostaje tylko czekać aż spadnie śnieg, który jeszcze bardziej ośmieli ptaki do odwiedzania karmników. Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne obrączkowania. Orientacyjne daty odłowów to 12.12. (Błękitna Szkoła) i 15.12. (Kampus UG). W zależności od pogody terminy te mogą ulec niewielkim zmianom, o których będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia aktualności w wydarzeniu na profilu Facebook.

Wędrówki zbliżają nas do nieba.

Arabskie