Akcja Karmnik – wyniki trzeciego odłowu

Dobiegł końca trzeci, poświąteczny odłów Akcji Karmnik. W niedzielę 28. grudnia obrączkowaliśmy na Kampusie UG w Gdańsku, zaś w poniedziałek 29. grudnia przy Błękitnej Szkole we Władysławowie. Po raz pierwszy w tym roku mieliśmy okazję obrączkować ptaki przy pełnej pokrywie śnieżnej.

dzwoniec fot. Maria Chmielarz

dzwoniec
fot. Maria Chmielarz

Na Kampusie UG mróz najwidoczniej przepędził ptaki, ponieważ złapaliśmy wyłącznie 14 osobników, z czego 4 z obrączkami z poprzednich odłowów. Zaobrączkowaliśmy 4 mazurki, 3 zięby (nowy gatunek dla tego punktu) oraz po jednym rudziku, bogatce i dzwońcu. Mimo niewielkiej liczby ptaków i kapryśnej pogody atmosfera była bardzo sympatyczna, gdyż odwiedziło nas sporo gości z zewnątrz zainteresowanych obrączkowaniem. Informacja o naszym świątecznym obrączkowaniu zaciekawiła również Agencję Kosycarz Foto Press KFP, która również do nas tego dnia zagościła. Z wizyty tej powstała piękna fotorelacja. Zachęcamy do obejrzenia!

sierpówka fot. Janina Woszczyńska

sierpówka
fot. Janina Woszczyńska

W Błękitnej Szkole tradycyjnie już ptaków było więcej niż w Gdańsku, choć nieco mniej niż dwa tygodnie temu mimo śnieżnej pogody. „Jakościowo” za to był to prawdopodobnie najlepszy odłów do tej pory. Zaobrączkowaliśmy w sumie 56 ptaków, tradycyjnie zdecydowanie dominowała bogatka (43 osobniki). Lista gatunków zaobrączkowanych we Władysławowie wzbogaciła się o dwie pozycje: rudzika oraz sierpówkę, która wzbudziła wielkie emocje u karmnikowej ekipy. Ptak ten, należący do rzędu gołębiowych, jest przy karmnikach spotykany stosunkowo często, jednak ze względu na swoje rozmiary bardzo rzadko chwyta się w standardowe „wróblacze” sieci stosowane na Akcji Karmnik. Poza wcześniej wymienionymi gatunkami obrączki otrzymało też 7 dzwońców, 2 modraszki oraz 2 zięby. Schwytaliśmy również 56 retrapów z poprzednich odłowów oraz jednego samca bogatki zaobrączkowanego na punkcie Akcji Bałtyckiej w Siekierkach koło Krynicy Morskiej jesienią 2013 roku. Ptak w momencie obrączkowania był młody, więc jeszcze do końca 2014 roku jest w 2. kalendarzowym roku życia.

przy sieciach fot. Janina Woszczyńska

przy sieciach
fot. Janina Woszczyńska

Wszystkim miłośnikom ptaków życzymy Szczęśliwego Nowego Roku oraz już teraz zapraszamy na kolejne odłowy Akcji Karmnik. Odbędą się one w piątek 9. stycznia (Błękitna Szkoła) oraz poniedziałek 12. stycznia (Kampus UG). Więcej informacji będziemy zamieszczać w wydarzeniu na naszym profilu na serwisie Facebook.

Nie złapie ptaka ten, co siecią potrząsa.