Akcja Karmnik – wyniki IV odłowu

kos z odłowu IV Fot. Maria Chmielarz i Patryk Podejko

Za nami już czwarty, a pierwszy w 2015 roku, odłów Akcji Karmnik. W piątek 9. stycznia obrączkowaliśmy przy Błękitnej Szkole we Władysławowie a w poniedziałek 12. stycznia na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie. Nie dopisała tym razem pogoda. Wiał silny wiatr i występowały przelotne opady, co nie zachęcało ptaków do odwiedzania naszych karmników.
Odłów we Władysławowie był jak do tej pory najsłabszy dla tego miejsca jeśli chodzi o liczbę schwytanych ptaków (22 zaobrączkowanych osobników plus 27 już noszących obrączki). Natomiast jakościowo było dobrze. Tradycyjnie dominowała bogatka (18 zaobrączkowanych), złapaliśmy też kolejną sierpówkę oraz dwie czubatki (nowy gatunek dla tego miejsca) i jednego dzwońca. Dodatkowo schwytaliśmy już drugą w tym sezonie wiadomość zagraniczną, ponownie na bogatce. Tym razem była to młoda samica z litewską obrączką.

grupa z Rumi Fot. Janina Woszczyńska

Natomiast na Kampusie UG, mimo wiatru było zdecydowanie lepiej niż ostatnio. Zaobrączkowaliśmy 20 ptaków, dodatkowo złapaliśmy też kilkanaście ptaków z obrączkami z czego 1 bogatkę nie zaobrączkowaną przez nas (obcą kontrolę). Wśród zaobrączkowanych zdecydowanie dominował mazurek (17 osobników), poza tym obrączki dostała jedna bogatka oraz dwa kosy (nowy gatunek dla tego miejsca). Odwiedziła nas też klasa ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Rumi, której opowiedzieliśmy o obrączkowaniu ptaków.
Mamy nadzieję, że zima zdąży wrócić na następne odłowy i ptaki znowu zaczną gromadnie odwiedzać nasze karmniki. Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne odłowy Akcji Karmnik. Odbędą się one w piątek 23. stycznia (Błękitna Szkoła) oraz poniedziałek 26. stycznia (Kampus UG). Więcej informacji będziemy zamieszczać w wydarzeniu na naszym profilu na serwisie Facebook.

Nie ufaj kobiecie z przodu, mułowi z tyłu, a marabutowi ze wszystkich stron.

Arabskie