Akcja Karmnik – wyniki V odłowu

Grzywacz fot. Błękitna Szkoła

Zakończył się piąty odłów Akcji Karmnik. W piątek 23. stycznia obrączkowaliśmy ptaki przy Błękitnej Szkole we Władysławowie, a w poniedziałek 26. stycznia na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie. Mimo powrotu zimy ilościowo ptaki nie dopisały, na szczęście wynagrodziły nam to jakością.
We Władysławowie zaobrączkowaliśmy 25 ptaków, a dodatkowo złapaliśmy 20 ptaków z obrączkami z wcześniejszych odłowów. Wśród zaobrączkowanych jak zwykle dominowała bogatka (19 osobników). Dodatkowo zaobrączkowaliśmy 4 dzwońce, 1 modraszkę oraz bardzo rzadko chwytanego przy karmnikach grzywacza. Na Kampusie UG ilościowo był to najsłabszy odłów do tej pory, bo tylko 9 zaobrączkowanych ptaków, ale za to bardzo ciekawe gatunki. Poza klasycznymi dla tego miejsca mazurkami (5 osobników) i sikorami (po jednej bogatce i modraszce) złapaliśmy dwa nowe gatunki dla miejsca: samca grubodzioba oraz młodego kopciuszka.

Kopciuszek fot. Janina Woszczyńska

Ten gatunek najczęściej spędza zimę w basenie Morza Śródziemnego i rzadko jest stwierdzany zimą w Polsce. „Nasz” kopciuszek jest dopiero drugim schwytanym osobnikiem tego gatunku w historii Akcji Karmnik. Dodatkowo złapaliśmy 7 ptaków z obrączkami. Pięć z nich zaobrączkowaliśmy wcześniej, w tym samym miejscu, a dwa pozostałe zaobrączkowane zostały na przełomie grudnia i stycznia przy pobliskiej siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Po raz kolejny podczas odłowów nie zabrakło edukacji. Na obu naszych punktach odwiedziły nas grupy szkolne. Tradycyjnie już możliwość zobaczenia ptaków z bliska oraz poznania ich zwyczajów spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem dzieci. Utwierdza nas to w przekonaniu o konieczności i słuszności prowadzenia edukacji podczas zimowego obrączkowania, nawet jeśli same ptaki nie dopisują liczebnie.
Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas kolejne odłowy Akcji Karmnik. Najbliższy odbędzie się w piątek 6.02. (Błękitna Szkoła) i niedzielę 8.02. (Kampus UG). Do zobaczenia przy naszych karmikach.

Nie ufaj kobiecie z przodu, mułowi z tyłu, a marabutowi ze wszystkich stron.

Arabskie