II Zjazd KSSOP

Na skraju rozległych biebrzańskich bagien, gdzie panują wspólnie wodniczki i łosie, leży maleńka osada Gugny. W Gugnach znajduje się przytulna, pięknie odnowiona i otwarta dla naukowców i studentów Stacja Terenowa Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). W weekend 16-18 stycznia gościli w niej reprezentanci kilku działających w Polsce obozów obrączkarskich, którzy wraz z zaproszonymi gośćmi wzięli udział w II Zjeździe Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków (KSSOP). Gospodarzem Zjazdu było Koło Naukowe Biologów UwB, organizator Akcji Siemianówka.

Wystąpienia w części oficjalnej, która odbyła się w sobotę 17 stycznia, obejmowały przegląd badań nad biologią lęgową, pierzeniem i wędrówkami ptaków; przedstawiono m.in. niezwykle interesujące wyniki śledzenia migracji przy użyciu geolokatorów i nadajników satelitarnych. Wieczorem, po sprawozdaniach rocznych z poszczególnych stacji i pokazach slajdów, rozpoczęła się część nieoficjalna, która przy ognisku, muzyce i śpiewach trwała długo w noc… Z kolei w niedzielę odbyły się formalne obrady KSSOPu, z udziałem przedstawicieli Akcji Bałtyckiej, Siemianówki, Rakutowskiego, Kaliszan oraz (na drodze wideokonferencji) Bukówki. Podczas posiedzenia uchwalono m.in. brzmienie umowy o współpracy w ramach Sieci.

Bagno w oczekiwaniu na wiosnę

fot. Katarzyna Stępniewska

Z ramienia Akcji Bałtyckiej w zjeździe uczestniczyło 6 osób. Zarówno organizacja, jak i atmosfera podczas zjazdu były naprawdę fantastyczne, a możliwość spotkania się i pogadania o wspólnych sprawach – bezcenna. Również otaczająca przyroda dostarczyła atrakcji – w nocy towarzyszyło nam pohukiwanie puchacza, a za dnia można było wybrać się na mokradła, by obserwować dostojnego Króla Bagien i wsłuchiwać się w niesamowitą, absolutną ciszę panującą na moczarach Biebrzy. Już nie możemy się doczekać kolejnego zjazdu za rok! 🙂

Nie ufaj kobiecie z przodu, mułowi z tyłu, a marabutowi ze wszystkich stron.

Arabskie