Pentada 60-62: końcówka na Bukowie

Podobnie jak na Mierzei, końcówka sezonu na Bukowie była ciekawa, choć bez tak wielkich liczb ptaków jak w połowie października. W pentadzie 60. (268 zaobrączkowanych ptaków) dominował mysikrólik, któremu jednak po piętach deptał raniuszek, wyprzedzając go i dominując w kolejnych dwóch pentadach. W pentadzie 61. zaobrączkowaliśmy 654 ptaki, a w kolejnej (ostatniej i niepełnej – chwytanie zakończono 5 listopada) – 576. Stadka raniuszków co chwila wpadały w nasze sieci, aż szkoda było kończyć sezon. Ostatecznie te puchate długoogoniaste ptaszki wyszły w totalu na prowadzenie, stając się najliczniej obrączkowanym gatunkiem na Bukowie tej jesieni. W końcówce sezonu Bukowo dopisało też do listy drugiego „komisa” – była nim schwytana 1 listopada dorosła samica czeczotki tundrowej. To dopiero siódmy w historii AB przypadek zaobrączkowania tego północnego gatunku, do tego po aż 13 latach przerwy. W tych dniach na Bukowie łapały się też czeczotki zwyczajne i brązowe, mamy więc na liście w tym sezonie wszystkie trzy gatunki czeczotek 🙂

Oprócz ptaków na zwijanie dopisała też pogoda. Tylko stan załogi był dużo szczuplejszy niż na Mierzei – 5 listopada w zwijaniu uczestniczyli: Ania, Kasia i Krzysiek, 6 listopada Kasię zastąpi Michał. Mimo tak skromnej obsady wszystko przebiegło sprawnie i wieczorem 6 listopada cały sprzęt został zwieziony do Gdańska. W rozładunku pomogli: Magda, Joel, Ola, Jacek, Marta, Martyna, Michał, Paweł, Samuel, Arek i Wojtek. Serdecznie dziękujemy ekipie zwijającej i rozładowującej, jak również panu Tomkowi, kierowcy UG, który przewiózł wszystkie rzeczy z Dąbkowic do Gdańska.

W ten sposób zamknęliśmy sezon jesienny 2018 na Akcji Bałtyckiej. Wynik Bukowa to 9482 zaobrączkowane ptaki z 78 gatunków, czyli ponad 1,5 raza więcej niż w 2017. Teraz czas na porządki i podsumowania – będziemy je zamieszczać na naszej stronie.

Witaj, nieznajomy

Przysłowie na dziś

Lepszy wróbel w garści niż latający żuraw.

Arabskie