Pentada 45: fajne ptaki na literę K

W drugiej pentadzie działania obozu na Bukowie (9-13 sierpnia) zostało zaobrączkowanych 138 ptaków, a więc mniej niż na samym początku sezonu. Zazwyczaj ten początkowy szczyt wiąże się z wyłapaniem miejscowych ptaków, głównie młodocianych, które nie podjęły jeszcze wędrówki. W miarę upływu sezonu frakcje przelotne będą stopniowo coraz bardziej dominować. Jak to zwykle w sierpniu, w rankingu przodują trzcinniczek i kapturka, aktualnie z przewagą tego pierwszego (92 zaobrączkowane trzcinniczki i 74 kapturki). Total od początku sezonu wynosi obecnie 377 ptaków.
Wśród zaobrączkowanych gatunków znalazły się dwa na literę K, które nie są na Akcji obrączkowane bardzo często – kukułka i kwiczoł (a nawet dwa kwiczoły).

Obecna jesień od samego początku ma zagraniczne akcenty. Obóz na Bukowie odwiedził w ostatnich dniach nasz współpracownik z Uniwersytetu w Toluce w Meksyku, Carlos Antonio Flores Dimas. Będzie towarzyszył nam w naszych pracach aż do końca sezonu, w planach ma także wizytę na innych obozach obrączkarskich. Na Bukowo dotarli też na coroczne zajęcia z badań nad zachowaniem ptaków studenci z uniwersytetu w Dayton w USA. Z Carlosem się minęli, więc nikt na szczęście nie budował żadnych murów między namiotami 🙂

A w kolejnej pentadzie do gry dołączyła Mierzeja Wiślana. O tym, jak tam wyglądał początek sezonu, napiszemy w kolejnej relacji.

Wędrówki zbliżają nas do nieba.

Arabskie