Dzisiaj „Ptasie Wesele”

źródło: www.kultura.wiara.pl

Dzisiaj „Ptasie wesele” bardzo ciekawe święto, które obchodzi się 25 stycznia. Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z przedchrześcijańskich czasów, kiedy to składano ofiary za przodków w formie żywności. W ten sposób chciano zjednać sobie przychylność bóstw natury. Obrzęd „Ptasiego wesela” wywodzi się z Łużyc, gdzie do dzisiaj jest obchodzony. Łużyce, czyli obszar położony na wschodzie Brandenburgii i Saksonii, to ojczyzna Serbołużyczan, najmniejszego liczebnie słowiańskiego narodu. Obecnie święto to jest obchodzone przez dzieci w szkołach i przedszkolach, i stanowi swego rodzaju nagrodę, ponieważ mogą w nim uczestniczyć tylko ci, którzy zimą dokarmiają ptaki. Tego dnia dzieci przygotowują ptasie wesele i wystawiają w oknach puste talerze, czekając na dary przynoszone przez ptasich weselników ze swojej uczty. Tymczasem rodzice w ukryciu wypełniają talerzyki smakołykami, między innymi ciasteczkami w kształcie ptaszków. Ten dzień spędza się również na śpiewach i zabawie oraz odgrywa się inscenizację zaślubin sroki z gawronem (lub krukiem). Para młoda czyli sroka i gawron (lub kruk)  to dzieci przebrane w odświętne stroje łużyckie. Pozostałe dzieci przebierają się w stroje ptasie.

źródło: wikipedia

Ptasie wesele nawiązuje do zjawisk zachodzących w przyrodzie. W tym czasie niektóre gatunki ptaków zaczynają przygotowania do lęgów. Jest to też czas, w którym ludzie czekają na budzącą się po zimie wiosnę. Według łużyckiego zwyczaju od 25 stycznia do 25 lutego ptaki są pod szczególną ochroną. Nie wolno ich wtedy w żaden sposób niepokoić. Nie wolno wtedy także przycinać drzew. Miało to chronić gniazda ptaków symbolizujące rodzinę.

Nie ufaj kobiecie z przodu, mułowi z tyłu, a marabutowi ze wszystkich stron.

Arabskie