Pentada 50: czekając na rudziki

Sytuację na akcyjnych obozach w pentadzie 50. (3-7 września) można najkrócej określić hasłem nihil novi. Na Bukowie, gdzie w pentadzie zaobrączkowano 140 ptaków, nadal prym wiodły kapturka (41 osobników) i trzcinniczek (26), na trzecim miejscu zostawiając rudzika (18). Z kolei na Mierzei, gdzie wykres dynamiki chwytań idzie niemal po poziomej linii, trwa wyraźna dominacja trzcinniczka (61 osobników na 177 wszystkich zaobrączkowanych), zostawiającego w tyle kolejne gatunki: rokitniczkę i bogatkę (po 15 osobników) oraz rudzika (14).

Porównajmy obecną sytuację z tą przed rokiem. W 2018 po 50. pentadzie wykresy na obu obozach szły zdecydowanie w górę, co zawdzięczaliśmy pierwszej wyraźnej fali przelotu rudzików, które w tym czasie dominowały na obu stacjach. Total dla Bukowa w porównywanym okresie był w 2018 o ponad 100 ptaków wyższy (1483 do 1365 w 2019), a na Mierzei aż o 500 (1447 do 920). W obecnym sezonie wciąż czekamy na wyraźne rozpoczęcie wędrówki rudzika. Czy wiosenny nalot tego gatunku przełoży się na liczebności jesienne? Pokażą to zapewne kolejne pentady.

Na pocieszenie Bukowo dopisało do listy gatunków białorzytkę oraz tajemniczego nocnego łowcę – lelka. Na Mierzei zaś stwierdzono kolejną wiadomość zagraniczną – tym razem był to litewski trzcinniczek. Warto też wspomnieć, że w obecnym sezonie obrączkujemy na Mierzei wyjątkowo dużo rokitniczek – w tej chwili ich liczba przekroczyła już 80. Tak dobrego sezonu dla tego gatunku nie było na AB od co najmniej 10 lat.

Witaj, nieznajomy

Przysłowie na dziś

Sowa spędza dzień, ładując na noc swe akumulatory.

Ramón Gómez de la Serna